Územná úradovňa Trnava Slovenskej sekcie IPA

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Návšteva vinárstva Blaho Zeleneč - 22.4.2016

E-mail Vytlačiť PDF
Územná úradovňa Trnava Slovenskej sekcie IPA organizovala dňa 22.4.2016 podujatie pod názvom "Návšteva vinárstva Blaho Zeleneč". Podujatie bolo zamerané na prehliadku vinárstva spojenú s degustáciou vín a bolo určené výlučne len pre členov Územnej úradovne Trnava Slovenskej sekcie IPA. Celkovo sa zúčastnilo 20 členov Územnej úradovne Trnava Slovenskej sekcie IPA.

     Po príchode do objektu vinárstva sa naša výprava presunula do priestorov degustačnej miestnosti, kde nás privítal somelier - pracovník vinárstva Blaho Zeleneč, ktorý nás počas celej doby prevádzal a poskytol odborný výklad. Potom sme sa presunuli priestorov, vinárstva. Na začiatku výkladu sme sa dozvedeli, že Vinárstvo Igor Blaho bolo založené v roku 2005 pánom Igorom Blahom, ktorému svet vínka tak učaroval, že už nechcel víno vyrábať len na amatérskej úrovni, ale chcel sa o vína zo svojej produkcie podeliť s ostatnými milovníkmi a gurmánmi tohto nápoja. V blízkosti obce Zeleneč vysadil vlastné vinice so zameraním na červené odrody s prevahou slovenských novo šľachtencov ako sú Dunaj, Nitra, Váh, Hron, Rimava, Rudava....Ale zostal verný aj známejším odrodám, ktoré majú v slovenskom vinárstve dlhšiu tradíciu ako Alibernet, Rulandské modré, Portugal modrý, Zweigeltrebe, Svatovavrinecké. Okrem hore uvedených odrôd majú vysadené aj odrody Dornfelder, Acolón, Cabernet Dorsa a Syrah. Hrozno ďalších bielych odrôd nakupujú od producentov hlavne z južného Slovenska ale samozrejme aj od vinohradníkov z malokarpatskej oblasti. To isté platí aj pri červených odrodách, ktoré nepestujú, alebo zatiaľ nimi nedisponujú vzhľadom na vek vinice. Od roku 2013 hospodária na cca 5 ha vinohradov v Horných a Dolných Orešanoch. V krásnej lokalite na svahoch Malých Karpát pestujeme klasiku, Rizling vlašský a Veltlínske zelené, ktoré sú pre túto oblasť a pôdne podmienky azda najvhodnejšie. Navyše sme na jar 2015 vysadili aj necelý hektár Tramínu, v Horných Orešanoch nad kostolom - pravdepodobne sa jedná o jeden z najstrmších vinohradov. V roku 2013 sme v Zelenči, Pri kríži vysadili prvé biele hrozno - Iršai Oliver. Na jar 2015 sme k tomu pridali skoro pol hektára Tramínu a skúšajú aj staršie klony Pinot Blanc. Takže milovníci bielych vín si už čoskoro prídu na svoje aj z produkcie Vinárstva Blaho. Ďalej sme sa dozvedeli, že hrozno po zbere je šetrne spracovávané, po mlynko odstopkovaní je lisované na pneumatickom lise, prejde odkalením, riadeným kvasením a nakoniec zrením v nerezových nádržiach a dubových sudoch o objeme 1400 až 5000 l. Na začiatku sa začali ochutnávať vzorky bielych vín, pričom o každom z nich nám čosi povedal pracovník vinárstva Blaho Zeleneč, ktorý degustáciu viedol. Naši členovia mali možnosť prostredníctvom jeho doplnení spoznať rôzne prívlastky chutí a dozvedieť sa množstvo informácií, ktoré niektorých členov veľmi zaujali.

     Na záver degustácie si zúčastnení členovia mali možnosť sami vybrať, ktoré z vín im chutilo najviac a následne pri poháriku vybratého "čarovného" moku sa s pracovníkom vinárstva Blaho Zeleneč diskutovalo o vinohradníctve a vinárstve na Slovensku, ako aj o možnostiach presadiť sa v oblasti výroby vín v zahraničí. Nakoľko ich produkcia nie je veľká a ani v budúcnosti sa veľmi nezvýši, radi by obohatili slovenský trh s vínom o kvalitné odrodové vína a odrodové vína s prívlastkom, ktoré budú vyhľadávané vo vinotékach a dobre známe medzi všetkými, ktorí majú radi kvalitné víno. Vyjadril presvedčenie, že sa im to podarí a budú môcť predstaviť vína vyrobené z vlastnej produkcie hrozna, predovšetkým zo slovenských novo šľachtencov na slovenskom a možno aj zahraničnom trhu. Samotný záver tvorilo poďakovanie pracovníkovi vinárstva Blaho Zeleneč za jeho osobnú angažovanosť a ochotu umožniť našim členom získať aj trochu iný pohľad na vinárstvo a jeho produkty.

Fotografie z podujatia "Návšteva vinárstva Blaho Zeleneč" si môžete pozrieť vo Fotogalérii.