Územná úradovňa Trnava Slovenskej sekcie IPA

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Návšteva tropikária a vianočných trhov v Budapešti - 10.12.2016

E-mail Vytlačiť PDF
Územná úradovňa Trnava Slovenskej sekcie IPA zorganizovala dňa 10.12.2016 celodenné podujatie s názvom   "Návšteva Tropikária a vianočných trhov v Budapešti",   ktorá bola určená pre jej členov a ich rodinných príslušníkov (manžel/ka, deti, vnúčatá). Odchod bol o 06.45 hod. - zraz bol na parkovisku pri budove KR PZ v Trnave. Po prechode štátnych hraníc na hraničnom prechode Komárno - Komárom bola  krátka prestávka  pri obchodnom dome TESCO  v Komárome, kde sa účastníci zájazdu. Po príchode do Budapešti cca o 10.00 hod. sa účastníci zájazdu presunuli na najväčšiu tržnicu v Budapešti  -  Vásárcsarnok, kde mali možnosť prehliadnuť si ju a v prípadu záujmu si zakúpiť domáce výrobky rôzneho druhu. Po prehliadke tržnice a „nevyhnutných“ nákupoch sa účastníci zájazdu presunuli autobusom do XXII. Budapeštianskeho obvodu, za účelom návštevy Tropikária.
Tropikárium sa nachádza v budove veľkého nákupno-zábavného centra zv. Campona s rôznymi reštauráciami, bufetmi, obchodmi a turistickými atrakciami vrátaneho morského akvária. Je vybudované na rozlohe 3000 m², zabezpečené špičkovou technológiou z Japonska a celý chod komplexu riadi počítačový program. O živé tvory sa stará tím 25 až 30 špecialistov - biológov, veterinárov, ošetrovateľov. Hlavnou atrakciou tropikária je 1,6 mil. litrové žraločie akvárium s 11 metrov dlhým tunelom. Steny akvária sú zhotovené zo špeciálneho 16 cm hrubého nerozbitného panoramatického skla. Návštevníci tak môžu bez obáv obdivovať až dvojmetrových tigrovaných či hnedých žralokov pochádzajúcich z Floridy, ktoré patria medzi 10 najnebezpečnejších druhov žralokov. Ďalšou mimoriadnou atrakciou je prales, v ktorom návštevníci mali možnosť zažiť skutočnú tropickú klímu. Medzi obrovskými porastmi sa náhle zotmie, blýska sa a hrmí, na aligátorov začne počas 2 minút padať tropický vlažný dážď, počas ktorého všetci "obyvatelia" pralesa akoby ožijú. Pre všetkých návštevníkov to bol vzrušujúci zážitok. V tropikáriu bolo možné pozorovať tropické a oceánske živočíchy, exotické vtáctvo, najmenšie opice sveta (15 - 20cm, tzv. hodvábne opice), aligátory, žraloky, hady, jaštery, pavúky a pod. Živočíchy a tropické rastliny v sladkovodných akváriách pochádzajú z Afriky, Južnej Ameriky a Ázie. Živočíchy a rastliny v morských (slaných) akváriách pochádzajú z Indického oceánu, z Karibského a Červeného mora. Väčšina farebných rýb rôznych tvarov pochádza z koralových útesov.

      Po návšteve Tropikária a obchodov, nachádzajúcich sa v nákupnom centre, sa účastníci zájazdu presunuli autobusom k zadnej časti baziliky svätého Štefana, kde bol rozchod a voľný program. Kto mal záujem mohol si prezrieť baziliku Svätého Štefana, ktorá je  najväčším rímskokatolíckym chrámom v Budapešti. Nachádza sa v Peštianskej časti Lipótváros a jej obrovskú monumentálnu kupolu vidieť z veľkej diaľky. Je vysoká 96 metrov, čo má aj svoj historický význam. Pripomína milénium príchodu maďarských kmeňov do Podunajska v roku 896. Chrám bol postavený v rokoch 1851 až 1905. Do chrámu sa zmestí až 8500 návštevníkov. Po prehliadke Baziliky bol voľný program - prehliadka vianočných trhov v Budapešti. Tí účastníci, ktorí „mali šťastie“ a v danú chvíľu sa zdržiavali v tej časti vianočných trhov, ktorá je pred bazilikou Svätého Štefana, mali možnosť si prezrieť nádhernú laserovú svetelnú šou premietanú každú polhodinu  na priečelí baziliky. Podľa vyjadrenia účastníkov zájazdu, ktorí mali v minulosti možnosť prehliadnuť si vianočné trhy vo Viedni ako aj v Prahe, tak čo sa týka výzdoby, atmosféry a veľkosti, vianočné trhy v Budapešti sú najväčšie a najatraktívnejšie. Po prehliadke vianočných trhov a nákupoch cca o 18.30 hod. bol odchod z Budapešti do Trnavy. Aj cestou naspäť bola krátka zastávka pri obchodnom dome TESCO  v Komárome a odtiaľ potom odchod do Trnavy. Príchod do Trnavy bol cca o 21.45 hod.

      Atmosféra počas celého zájazdu boa super a zo strany účastníkov zájazdu neboli vyslovené žiadne nedostatky. Vzhľadom na pozitívne ohlasy vedenie Územnej úradovne Trnava Slovenskej sekcie IPA zvažuje aj v roku 2017 opätovne zorganizovať návštevu Budapešti.